AktualityKlášterFarnostKontakty
CZ EN   >>

Rozpis bohoslužeb a celebrantů
Aktuální kalendář
Pastorační rada
Zápisy z FR
Křesťanská pedagogicko-psychologická poradna

 

Zasvěcení Ruska a Ukrajiny Neposkvrněnému srdci P. Marie

Ve společenství s diecézemi všech světadílů zasvětí papež František Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. Učiní tak během kajícího obřadu v pátek 25. března 2022 (o slavnosti Zvěstování Páně) v bazilice sv. Petra v 17:00. Modlitba bude živě přenášena, v Česku ji odvysílá Česká televize 2 a TV Noe.

„Papež vyzval biskupy a kněze z celého světa, aby se k němu připojili,“ potvrdil minulý pátek mluvčí Svatého stolce Matteo Bruni. Tento úkon vychází z příslibu Panny Marie při jejím druhém zjevení v roce 1917 v portugalské Fatimě, kdy varovala před válkou a pronásledováním, které Rusko zapříčiní: „Nakonec ale mé Neposkvrněné Srdce zvítězí. Svatý otec mi zasvětí Rusko a ono se obrátí a po celém světě zavládne mír.“

Přímo ve Fatimě proto souběžně s papežskou modlitbou bude o Mariinu ochranu prosit papežský almužník kardinál Konrad Krajewski, který v současné době pobývá jako zvláštní vyslanec Svatého stolce na Ukrajině. Soukromě se připojí emeritní papež Benedikt XVI. Předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner vyzval tuzemské diecéze i věřící, aby se rovněž přidali. Texty k zasvěcení předem vydá Vatikán.

Svatyně ve Fatimě poslala na Ukrajinu, do lvovského řeckokatolického kostela Narození Panny Marie, jednu ze 13 oficiálních kopií fatimské Madony. Od 17. března do 15. dubna 2022 k ní tamní věřící putují s prosbou za mír na Ukrajině a ve světě. O veřejné zasvěcení Ukrajiny a Ruska Mariinu Srdci požádali papeže na Popeleční středu ukrajinští římskokatoličtí biskupové. František tak zopakuje tuto kajícnou prosbu o Boží pomoc a Mariinu ochranu po svých předchůdcích, včetně sv. Jana Pavla II. z 25. března 1984 v Římě.